איך לפרסם חתול לאימוץ? כן לצעצועים, לא לכלובים

במאמר שהתפרסם בכתב-העת Applied Animal Welfare Science בוחנות הביולוגיות מירנדה וורקמן וקריסטי הופמן כיצד משפיעים צילומי חתולים שמתפרסמים באינטרנט על סיכויי האימוץ שלהם. במאמר מסוכמים נתונים על 892 חתולים שהוצעו לאימוץ על-ידי מקלט בניו יורק בין אוקטובר 2012 לאוקטובר 2013. תמונות של כל החתולים האלה הופיעו באתר www.Petfinder.com, שמתפרסמים בו למעלה מ-300,000 פרופילים של חתולים לאימוץ. המחקר קושר בין מספר ההקלקות היומי על תמונת החתול באתר למספר ימי הכליאה של החתול במקלט: ככל שתמונת חתול נצפתה יותר מדי יום כך פחת מספר ימי הכליאה של החתול במקלט עד לאימוצו.

מבין הפרטים שמופיעים בפרופילים של חתולים, כמה נתונים שהשפיעו על מידת ההתעניינות בחתול ועל מהירות אימוצו אינם תלויים בעבודת הצלם ואינם ניתנים לשינוי: למקליקים ולמאמצים יש העדפה לזכרים, לגורים ולחתולים בהירים (נתונים דומים נמצאו גם במחקרים אחרים). אולם לא רק לתכונות החתול אלא גם לפרטי הצילום יש השפעה משמעותית על משך תקופת ההמתנה של החתול במכלאה. שני סוגי נתונים המצויים בשליטת הצלם הגדילו את מספר ההקלקות וקיצרו את משך ההמתנה לאימוץ. קודם כל, נוכחות של צעצועים בתמונה (לא בהכרח בעת משחק של ממש) משכה תשומת-לב חיובית. חשיבותם של צעצועים זוהתה כבר במחקר מוקדם יותר, שמצא כי צעצוע בכלוב שבמכלאה מגדיל את סיכויי האימוץ של חתול. שנית, המקליקים והמאמצים העדיפו תמונות של חתולים במקומות פתוחים על פני צילומי חתולים בכלוב. לעומת זאת, פרטים אחרים כגון צילום חזיתי לעומת צילום צדדי, צילום גוף לעומת צילום ראש, בדים דקורטיביים בתמונה ועוד – בכל אלה לא נמצאה השפעה משמעותית על הקהל.

בקיצור, כשרוצים לפרסם חתול לאימוץ, כדאי לצלמו עם צעצוע בסביבה חופשית.

מקור

Miranda K. Workman and Christy L. Hoffman, "An Evaluation of the Role the Internet Site Petfinder Plays in Cat Adoptions," Journal of Applied Animal Welfare Science 18 (4), 2015, pp. 388-397.


פורסם במקור: החברה הרב-מינית: אנשים, חיות אחרות ומה שביניהם (דף פייסבוק), 13.7.2016.

Share