בעלי-חיים בתל-אביב-יפו: מצע (מפלגת הירוקים, 1998)

מצע בנושא בעלי-חיים בתל-אביב-יפו, נכתב בידי אריאל צבל, 1998

במהלך קמפיין הבחירות לרשויות המקומיות ב-1998 הצטרפתי לפעילותה של מפלגת הירוקים החדשה. כתיבת מצע המפלגה בעניין בעלי-חיים הייתה יוזמה שלי שהתקבלה בברכה על-ידי צמרת המפלגה דאז (נדמה לי שהמשימה הזו הושלמה ב-1998, אך איני בטוח בזה; תאריך הקובץ במחשב שלי הוא 22 ביוני 1999). איני בטוח שמישהו בצמרת המפלגה קרא את המסמך בשלמותו. יתכן שהמסמך הזה נשלח לאנשים שפנו למפלגה והביעו עניין בעמדתה בעניין בעלי-חיים והוא שימש אפוא לתעמולה; איני בטוח גם בכך.

קיבלתי יד חופשית בכתיבה, וייתכן שהתייעצתי על תכנים מסוימים עם ראשי המפלגה. התייעצתי ביתר הרחבה עם פעילים מעמותת אנונימוס, וכך נוצר לראשונה הקשר ביני ובין העמותה. התייחסתי אל כתיבת המצע כאל הזדמנות להכניס לתוך גוף פוליטי הצהרות כתובות מסוג שאינו מופיע בפרסומיו של שום גוף פוליטי בישראל, בתקווה שמשהו מזה יחלחל למפלגה עצמה ואולי גם למפלגות אחרות. התוצאה היא ניסיון מקיף (וראשון מסוגו בישראל, מן הסתם) לכתוב מצע עירוני רציני בעניין זכויות בעלי-חיים — משימה מורכבת אם כי צרה מאוד לעומת כתיבת מצע ארצי.

אף-על-פי שהמסמך הזה לא זכה להתייחסות משמעותית בתוך מפלגת הירוקים, אימוצו על-ידי המפלגה היה חלק מגישה אוהדת לזכויות בעלי-חיים, שביטויה הבולט היה תמיכה עקבית בפעילותה של עמותת אנונימוס מצד הדס שכנאי (שכנאי החליפה את עופר אנג'ל במועצת העיר זמן קצר לאחר בחירות 1998 ונבחרה למועצה לקדנציה נוספת ב-2003).

(הוזן: 19.12.2017)

Share