חיות בצונאמי

גלי הענק שהכו בחופי דרום מזרח אסיה ב-26.12.2004 הרגו למעלה ממאה אלף איש, והותירו מאות אלפי אנשים בסכנת מוות מצמא, מרעב וממחלות. בתוהו ובוהו השורר במהלך האסון מגיע מעט מידע על פגיעת הצונאמי בבעלי-חיים. (פורסם במקור: זכויות בעלי-חיים השבוע 183, 31.12.2004).

נמלטים ביאלה

הידיעה שזכתה לתפוצה הרחבה ביותר על בעלי-חיים בצונאמי נשלחה על-ידי סוכנויות הידיעות רויטרס ו-AP ושועתקה בגרסאות שונות בעשרות עיתונים מקוונים. הידיעה עוסקת בפארק הלאומי יאלה בדרום-מזרח סרי לנקה. בפארק, ששטחו 391 מייל רבועים, יש שפע של בעלי-חיים, וביניהם כ-200 פילים וריכוז הנמרים הגדול באסיה. הפארק ספג הצפה חמורה – עצים נעקרו ומכוניות התהפכו; מכונית אחת נמצאה על צמרת עץ. לפי דיווח אחד, לפחות ארבעים תיירים נהרגו בפארק. למרות זאת אנשים מתוך הפארק וצלם AP שטס מעליו שלושה ימים לאחר האסון דיווחו שלא נמצאו כל גופות של חיות – לא קטנות ולא גדולות. ההנחה היא שהחיות שמעו את קול צונאמי המתקרב בזכות שמיעתם הרגישה לקולות בתדר נמוך – ונמלטו לאזורים גבוהים יותר.

נמלטים בפוינט קלימרה

אנטילופה בשמורת הטבע Point Calimere בדרום מזרח הודובעיתונים המקוונים הופיעו ידיעות עגומות על שמורת טבע אחרת – Point Calimere שבדרום מזרח הודו (בטמיל נאדו). השמורה, ששטחה 25 קמ"ר, הוצפה לפחות בחלקה במטר וחצי של מים, ואנשי הארגונים להגנה על בעלי-חיים הניחו שכל החיות טבעו, ובכלל זה 1,800 האנטילופות ההודיות (black buck, בתמונה) שבשמורה. כעבור שלושה ימים יצאו פקחים לבדוק את השטח המרוחק מהחוף ולא מצאו גופות – אך איתרו עדרי אנטילופות ממינים שונים, חיות ובריאות. פקח ששהה בראש מגדל תצפית בזמן ההצפה סיפר שעשר דקות לפני גל הצונאמי הראשון ראה חיות נמלטות בבהלה לכיוון היבשת.

אסון בכפרים

סוס ששרד את הצונאמי בדרום מזרח אסיהייתכן שגם גורלן של חלק מהחיות המבויתות היה נורא פחות מגורלם של בני-האדם, אם כי הדיווחים בנושא זה נדירים וסותרים. לפי דיווח אחד, אנשים באזורים כגון דרום-מזרח הודו ממעטים לקשור בקר, עיזים וכלבים, ולכן היה לחיות סיכוי להינצל, אך לא מצאנו דיווחים על בריחת חיות מבויתות לפני הצונאמי אלא רק על כלבים שנבחו עד שעה וחצי לפני הגל הראשון. מצד אחר, אין ספק שהמוני חיות קשורות וכלואות נהרגו בטביעה. בתכתובת בין ארגונים נמסר שנציגי הצלב האדום בטמיל נאדו דיווחו על אלפי חיות מתות לאורך החופים. מתנדבים של ארגוני רווחת בעלי-חיים עמלו להתיר בקר ועיזים שנותרו חיים וקשורים, ולשחרר אותם כדי שיוכלו לחפש לעצמם אוכל. פעילים גם הצילו הרבה כלבים, חתולים ונחשים. חיות שניצלו, נותרו ללא מקורות מזון ובית. בצפון סומטרה הפגועה העריך וטרינר מקומי שהחיות שנותרו בחיים ימותו מהרעלה עם זיהום מי השתייה באזור. דיווחים אלה שזורים בידיעות על פעילי רווחת בעלי-חיים שנהרגו או נפצעו, ובפעילים העסוקים בסיוע לאנשים.

אסון בים

הצונאמי הרס את שונית האלמוגים ואת יער המנגרובים באזורי החוף, והרג דגים באזור החוף. צוללנים מדווחים שהשוניות נחנקות תחת שכבות של בוץ ודגים מתים. אתרי קינון של צבי ים נדירים הושמדו. מעריכים שיידרשו עשרות שנים עד שהשוניות ישתקמו. ביולוגים ימיים משערים שחיות ימיות רבות, בדומה לחיות הבר היבשתיות, נמלטו מבעוד מועד לעומק הים, שם השפעת הצונאמי אינה מורגשת, וניצלו מהתרסקות על החוף.

מקורות

"Where are All the Dead Animals? Sri Lanka Asks", Reuters, 29.12.2004.

Associated Press, "Animals May Have Felt Wave Coming", CBS News, 29.12.2004.

"South Africans Rally to Aid of Tsunami Victims", Mail&Guardian, 30.12.2004.

"Tsunami's Animal Victims", World Society for the Protection of Animals, 30.12.2004.

Brenda Shoss, "Tsunami's Animal Victims" (e-mail), Kinship Circle, 30.12.2004.

Jim Shamp, "Researcher Says Animals Heard Tsunami Coming", The Herald-Sun, 30.12.2004.

S. Ganesan, “Point Calimere Escapes Tsunami Fury”, The Hindu, 30.12.2004.

"Relief Efforts for Animals Difficult after Catastrophic Tsunami", The Humane Society of the United States, 30.12.2004.

"Animals Sensed Tsunami Much in Advance”, Chennai Online, 31.12.2004.

Associated Press / Journal News Services, "International Efforts Under Way in Aid of Tsunami Victims", King County Journal, 31.12.2004.

http://www.hsiasia.org/ accessed 31.12.2004.

Disaster in Asia: Phuket Strucked Hard, (Stray) Animals Need Support”, Soi Dog Foundation, 31.12.2004.

Share