לאירוע נגד פיטום אווזים

ערב טוב.

למאבק נגד פיטום אווזים יש חשיבות יוצאת-דופן. כולנו יודעים שהפיטום גורם לאווזים ולברווזים סבל עצום, ולכן המאבק הזה חשוב. זה נכון בהחלט. אבל גם תעשיות חקלאיות אחרות הן אכזריות מאוד. תרנגולות בתעשיית הביצים כלואות בתנאי צינוק קשים, ולאורך תקופה ארוכה מאוד. גם תנאי החיים בתעשיית העופות לבשר אכזריים ביותר, למרות שרק אנשים מעטים יודעים על כך.

ובכל זאת יש למאבק בפיטום אווזים חשיבות מיוחדת. החשיבות היא בכך שיש כיום סיכוי ממשי מאוד לבטל את התעשייה הזו. לפני שבועיים קבעה ועדת החינוך של הכנסת שיש לבטל לחלוטין את פיטום הברווזים. זה מקור לתקווה אמיתית לביטול התעשייה כולה. לא תקנות של "רווחה", כביכול, אלא ביטול. לא קיצוץ של סנטימטר או שניים באורך צינור הפיטום, לא הפחתה של מאה-מאתיים גרם מתערובת הפיטום – אלא ביטול התעשייה מן היסוד.

אני אומר "רווחה" בטון ציני, מכיוון שתקנות של "רווחה" הן בדרך-כלל עבודה בעיניים. מי שמנסח את התקנות הוא הגוף שאחראי על הנושא מבחינה טכנית, כלומר – משרד החקלאות. כך נכתבות תקנות שאין בהן זכר לרווחה של החיות, אלא רק שמירה על האינטרסים ועל הרווחים של המפטמים. מנסחי התקנות יודעים מצוין לשחק במילים ובנתונים כדי להטעות אנשים מחוץ למקצוע. כך הם משכנעים אנשי ציבור שמדובר בשיפורים. וכך מתקבלות תקנות רווחה כוזבות.

זו לא טענה תיאורטית. כך בדיוק נכתבו ואושרו התקנות לפיטום אווזים בתחילת השנה. כביכול – תקנות לרווחת האווזים, במסגרת חוק צער בעלי-חיים. אבל למעשה אין בהן כל הצעה לטובת האווזים.

וזה עוד לא הכול. כי אפילו היו מתקבלות תקנות רווחה משמעותיות, עדיין המימוש שלהן נותר בידי המפטמים. הם אלה שיחליטו אם לצמצם קצת את כמות התערובת שהם דוחסים לקיבת האווז או אם לקצר קצת את תקופת הפיטום – הכול בהתאם לרצונם הטוב, כי לפקח על מה שהם עושים באופן יומיומי אי אפשר. ורצון טוב אין להם. בלי אפשרות לפקח, התקנות לא שוות את הנייר שעליו הודפסו.

גם כאן לא מדובר בסתם תחזית פסימית: בסיורים מטעם אנונימוס במפטמות אווזים וברווזים בחודשים האחרונים, בכולן נמצאו הפרות חמורות של התקנות שהתקבלו בתחילת השנה. כן, הם מפרים אפילו את אותן תקנות מגוחכות שנועדו לשמור על הרווחים של עצמם.

אם כך, כל עוד האנשים שאחראים על ניצול החיות הם גם האחראים על ניסוח החוק ועל האכיפה שלו, אין לעופות סיכוי. הסיכוי היחיד שלהם הוא ביטול מנגנון הניצול כולו. ביטול של פיטום בכפייה הוא עיקרון ברור מאוד, שקשה לסלף אותו בלהטוטי ניסוח, וגם אפשר לאכוף אותו. לכן אנחנו חייבים להשקיע את כל הכוח בביטול מוחלט של פיטום האווזים.

הצרה היא שזו תעשייה בשווי של עשרות מיליוני דולרים. ואנחנו, מבחינת המשאבים הכספיים, קטנים מאוד. ובכל זאת למאבק נגד פיטום אווזים יש משאב מיוחד, שמסוגל להתמודד עם הכסף הגדול בגובה העיניים – המשאב הזה הוא אנשים טובים ורציניים, שעובדים, בפשטות, למען האווזים. אנשים כאלה פעלו מאחורי הקלעים בוועדת החינוך, שהחליטה לקרוא לאיסור על פיטום הברווזים.

זה ניצחון ביניים יוצא מן הכלל, אבל בעצם, המאבק רק מתחיל: עד עכשיו המפטמים והעסקנים שלהם לא התייחסו אלינו ברצינות. עכשיו הם יודעים עם מי יש להם עסק. עוד נשמע מהם.

אני מגיע לשורה התחתונה. כשהמפטמים נערכים עכשיו למאבק במלוא כובד המשקל הכלכלי שלהם, הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות הוא להציב מולם אנשים נוספים. מתנדבים נוספים. נשים וגברים, נערות ונערים, שיעבדו בהסברה, בלוביזם, במחקר, בתקשורת. כל אחת ואחד יכולים להפיץ מידע בקרב ציבור גדול יותר, להשפיע על המכירות של כבד אווז, ליצור לחץ ציבורי על האנשים שיש להם כוח להחליט מה יעלה בגורל האווזים.

אל תחשבו שמישהו אחר יעשה את העבודה ממילא. אין מישהו כזה. כל מי שעושה עבודה ממילא כבר נמצא בפנים. ועכשיו חייבים אנשים נוספים. חייבים כל אחת ואחד שנמצאים כאן – כי אין לאווזים מישהו אחר שיעזור להם.


נכתב עבור אירוע הזדהות עם אווזים וברווזים בתעשיית הפיטום, 29.7.2001. דיווח על האירוע, מתוך זכויות בעלי-חיים השבוע 5, 3.8.2001:

ביום ב' האחרון, 30.7.2001, נערך בהצלחה רבה אירוע הזדהות עם אווזים וברווזים בתעשיית הפיטום. האירוע הופק על-ידי צוות אנונימוס בזמן קצר, בעקבות החלטת ועדת החינוך של הכנסת לפני כשבועיים לדחות את התקנות לפיטום ברווזים (אשר נועדו לאפשר את המשך פיטום הברווזים באין מפריע), ולדרוש ממשרד החקלאות לנסח תקנות אחרות, שיכללו ביטול מוחלט של פיטום ברווזים בישראל בעוד שנה.

לרחבת הסינמטק בתל-אביב, שם נערך האירוע, הגיעו כ-400 איש. הקהל נחשף לחומר הסברה בנושא הפיטום, כולל הקרנת סרט שהופק על-ידי צוות אנונימוס בסיוע "אינדימדיה". בדוכנים נמכר מזון טבעוני, שנתרם ברובו על-ידי "בית הטבע". נמכרו גם חולצות "די לפיטום האווזים!" שהופקו לצורך הקמפיין. […]

בין הדוברים התבלט יו"ר האופוזיציה, חה"כ יוסי שריד, אשר דיווח על שתי הצעות חוק שהגיש לאחרונה: חוק לאיסור על פיטום אווזים וברווזים, וחוק לאיסור על ניסויים בבעלי-חיים, במידה שאינם חיוניים להצלת חיי אדם. השרה לשיתוף-פעולה אזורי, ציפי לבני, שהצהירה על כך שהיא צמחונית מטעמי מוסר, הבטיחה את קולה בהצבעה על חוק נגד פיטום אווזים וברווזים.

פעילי אנונימוס בירכו בדבריהם באירוע על הצעד המבטיח בוועדת החינוך של הכנסת, אולם הזכירו כי זהו ניצחון-ביניים בלבד, המסמן הסלמה במאבק. אין ספק כי כעת יפעלו המפטמים ונציגיהם ביתר שאת לביסוס המצב הקיים, ולכן דרושה עכשיו יותר מאי-פעם הצטרפות של אנשים נוספים למאבק נגד הפיטום (למידע על פעילות בנושא, טלפנו לאנונימוס).

Share